Video: Reflexní lymfatická masáž

Reflexní lymfatická masáž (reflexní ošetření lymfatického systému) je v rukou zkušeného maséra nebo terapeuta plnohodnoutnou alternativkou ke klasické manuální lymfodrenáži.

Ale i v rukou laika může hodně podpořit práci lymfatického systému a  očistné a regenerační procesy v celém těle.

Výhodou oproti manuálnímu ošetření je, že nijak nehýbete vodou ve tkáních, takže nehrozí ucpání lymfatické uzliny a přetížení tělesných orgánů. Tělo podle “instrukcí”, které dostane reflexně během masáže, udělá to, na co má zrovna síly. Proto se nebojte a klidně experimentujte na sobě i blízkých.

POZOR! V části úvod najdete všechny kontraindikace a omezení tohoto ošetření! Pokud si nejste jistí, tak se do ničeho raději nepouštějte. Absolutní kontraindikací je STRACH, jak ošetřujícího, tak ošetřovaného. Vše ostatní je relativní.

Následující návod si několikrát pusťte a přečtěte. Berte to, jako ochutnávku toho, co učím na kurzech, a co chystám jako velmi podrobný e-learning. Případně to berte jako oživení po absolvovaném kurzu. 

Postup masáže

Masáž má několik kroků, které je dobré alespoň ze začátku, kdy se techniku učíte, dodržet. Jakmile pochopíte logiku postupu, tak sami uvidíte možnosti obměny.

Masáž začínáme reflexní stimulací vnitřních orgánů podle paní Marquardtové a pečlivým reflexním uvolněním podklíčkových oblastí (ústí lymfatického systému do žilního = hlavní výpusť). Oblast podklíčku je nejdůležitějším bodem masáže a všechny tahy směřujeme sem.

POZOR! Důležitá poznámka! Při klasické manuální lymfodrenáži je nutné postupovat tak, aby všechny tahy směřovaly směrem k srdci, respektive k napojení mízního řečiště na žilní systém. V praxi tedy masér postupuje od prstů na nohou směrem k tříslům.

Ale protože my postupujeme reflexně a z reflexního hlediska představuje palec na noze hlavu, tak tahy budou směřovat od kolen směrem k prstům na chodidle! Nemějte z toho obavu, je to tak zcela v pořádku.

Poté střídavě nejprve na levé a pak na pravé noze postupujeme podle návodu níže. Dodržujeme to, že nejdříve danou oblast uvolníme na obou nohách, a pak se posuneme dále (takže přecházíme z jedné nohy na druhou). Není úplně vhodné provést masáž všech částí na jedné, a pak na druhé noze najednou, pokud k tomu není zvláštní důvod (např. chybějící končetina, noha v sádře apod.)

Až jsou všechny oblasti ošetřené, opět zakončíme stimulací vnitřních orgánů. Pokud se vám to zdá složité, ošetřete alespoň srdce, ledviny a játra (vše je přehledně ukázáno ve videu).

Samotná masáž trvá obvykle 45-75 min a pak je vhodné odpočívat a nastavit si relaxační režim. U masáží do 15 min většinou není nutné žádné omezení.

Rtls Ošetření Druhého

Obrázky stáhnete kliknutím na ně, a poté kliknutím na šipku v pravém horním rohu. Rozbalí se nabídka, kde najdete “stáhnout obrázek”.

Videonávod

Shrnutí a písemný popis ošetření

Před samotným ošetřením lymfatických cest lze provést základní diagnostiku RT a zhodnotí se stav jater, ledvin a srdce. Já kontroluji všechny hlavní orgány. Potom je vhodné (já bych řekla, že i nutné) stimulovat orgány v následujícím pořadí (dle Marquardtové)

  1. Ledviny (až do močového měchýře) 
  2. Tenké střevo 
  3. Slepé střevo 
  4. Tlusté střevo 
  5. Játra
  6. Slezina 
  7. Srdce 
  8. Brzlík 

Samotná masáž lymfatického systému se provádí na nártu, na vnitřní a vnější straně chodidel a na holeních. Neošetřuje se ploska nohy (jen se zde stimulují orgány před a po ošetření). Jde o sérií jemných tahů a krouživých pohybů, kterými se postupně uvolňují hlavní lymfatické uzliny v jednotlivých partiích těla. Jsou zde 4 fáze, které je třeba dodržet: 

  1. Uvolnění výpustě do horní duté žíly, hlavy a krku
    1. Dostatečně uvolněná výpusť do horní duté žíly je nezbytná pro celou lymfatickou masáž. Na levé straně je výraznější. Krouživým pohybem prostředníčků proti palcům směrem k sobě (“antiprsa“) uvolňujeme výpusť do té doby, než je tkáň pod prsty měkká a poddajná (může trvat od několika minut až po třičtvrtě hodiny!). Teprve poté přistupujeme k další masáži. Postupujte podle videa. 
    2. Následují jemné tahy z tkáně směrem k výpusti. Provádí se střídavě prostředníčky obou rukou, přičemž jeden vždy zůstane držet výpusť, aby se voda nevracela zpět do tkáně. Tahy se opakují až 12x. Pak následuje důkladné vytočení výpusti a přesunutí k další oblasti. 
    3. Když je uvolněná celá hlava i krk, provede se stimulace srdce a ledvin.
  2. Uvolnění podpažních uzlin, horních končetin a hrudníku.
    1. Nejprve se uvolní cesta od podpažní uzliny k výpusti, vytočí se hlavní výpusť, a potom se uvolní podpažní uzliny. Z podpaží se voda táhne vždy do hlavní výpustě.  
    2. Následuje uvolnění horní končetiny a poté i hrudníku. Nejprve se voda táhne z tkáně do podpaží, zde se vytočí, táhne se dál do výpustě a znovu se vytočí. 
    3. Opět stimulace srdce a ledvin 
  3. Uvolnění cisterny chyli, břicha a pánve.
    1. Jako první se opět uvolní cesta z cisterny do hlavní výpustě, vytočí se výpusť, pak se uvolní cisterna. Z cisterny se opět táhne voda do výpustě a vytočí se. 
    2. Následuje uvolnění břicha a pánve. Z tkáně se vede voda do cisterny, vypustí se a vede dál do hlavní výpustě a znovu vytočí. 
    3. Opět následuje stimulace srdce a ledvin
  4. Uvolnění třísel, hýždí a dolních končetin
    1. Uvolnění cesty z třísel přes cisternu chyli do hlavní výpustě, potom vytočení hlavní výpustě. Pokud se dělají nohy samostatně bez zbytku těla, je třeba uvolnit zvlášť i cisternu chyli, jinak přes ni stačí jen vodu protahovat. Následně se uvolní třísla, voda se dovede do hlavní výpustě a vytočí. 
    2. Uvolní se celá třísla a hýždě a následně i dolní končetiny

Následuje závěrečná stimulace orgánů v tomto pořadí 

  1. Srdce 
  2. Ledviny 
  3. Tenké střevo 
  4. Slepé střevo 
  5. Tlusté střevo 
  6. Játra 
  7. Slezina 
  8. Srdce 
  9. Brzlík 

Na závěr se mohou provést vyrovnávací hmaty a nebo lehká masáž šíje (učím na živém kurzu). 

Před i po masáži je vhodné se hodně napít. Je-li to nutné, může se masáž přerušit a ošetřovaný si dojde na záchod. Dobré je také člověka přikrýt, protože dochází k výraznému rozšíření krevních cév a ochlazení těla. 

Po masáži je vhodné nechat člověka 5-15 min relaxovat

I když se vám na začátku může zdát, že je masáž složitá, tak se tím nenechejte odradit a zkoušejte. Základem pro zvládnutí techniky je praxe a zase praxe.

Samoošetření

Pokud si v sedě s pokrčenými koleny dosáhnete na nárty a holeně, můžete tento postup využít i sami u sebe. Je to trošku nepohodlné, ale rozhodně to stojí za to!

Kompletní postup i s přecházením z nohy na nohu najdete v záložce ČASTÉ OTÁZKY A DOPLNĚNÍ K MASÁŽÍ.

Tuto stránku navštivte, i v případě, že je pro vás sestřih nahoře moc zkratkovitý a potřebujete si některé věci ujasnit více.

Líbí se vám tato masáž?

Máte možnost absolvovat i živý kurz, kde vysvětluji vše dopodrobna a věnuji se také psychosomatice spojené s lymfatickým systém a uvolnění emocí.

Přidat komentář

Zde můžete položit otázku.