Logika postupu masáže

Reflexologie rukou – Lymfatický systém

loading=

Vrátíme se na chvilku k obrázku z Modulu 2 a připomeneme si stavbu lymfatického systému.

Lymfatický systém začíná slepě v mezibuněčných prostorech tkání jemnými kapilárami. Ty se spojují ve větší cévky a čas od času projdou menší či větší lymfatickou uzlinou, která slouží jako filtr (a občas má tendenci se ucpat). 

Větší cévky, které odvádějí lymfu z určité oblasti (třeba z ruky, nohy, hlavy) se nazývají mízní kmeny a největší z nich je hrudní mízovod, který začíná spojením kmenů z dolních končetin, břicha a pánve v oblasti pupíku (cisterna chyli) a vede lymfu z celé spodní části těla a levé půlky horní části těla až do oblasti napojení lymfatického systému na žilní systém, kterému říkáme horní terminus (podklíčková výpusť, horní výpusť).

Při reflexním ošetření (i při manuální lymfodrenáži) se vždy věnujeme určité části těla (regionu) a jeho uzlinám a míznímu kmenu. Při reflexním ošetření si masáž rozdělíme na 4 části:

  1. Lymfatický systém hlavy a krku
  2. Lymfatický systém hrudníku a horních končetin
  3. Lymfatický systém břicha a pánve
  4. Lymfatický systém dolních končetin

Všechny části lze ovlivňovat v rámci jedné masáže najednou, ale lze si vybrat i jednu samostatnou část (nebo 2).

https://youtu.be/46BogawWYtc

Pro samotnou masáž je pak důležité si uvědomit jednak to, jakým způsobem se zobrazuje celé lidské tělo na rukách (to ukazuji jak v předcházející lekci, tak i ve videu výše), ale především to, jak lymfa postupuje tělem a co potřebuje k volnému průtoku.

A tady musíme jít trochu od konce. Ze všeho nejdůležitější je volný odtok lymfy do žilního řečiště, tedy průchozí horní terminus! Bez toho to nejde a i při masáži věnujeme jeho reflexní plošce největší péči.

Pro každou část masáže je pak nezbytné, aby byla průchozí i příslušná regionální uzlina a také veškeré lymfatické cesty od ní a do ní.

Když si cestu lymfy v těle jednoduše vyjádříme takto: 

Tkáň ➡ lymfatické cesty do regionální uzliny➡ regionální uzlina ➡  lymfatické cesty do horního terminu ➡ horní terminus ➡ žilní řečiště

Tak logika masáže je následující:

  1. Uvolnění horního terminu
  2. Uvolnění lymfatických cest z regionální uzliny ➡ horní terminus ➡ uvolnění horního terminu
  3. Uvolnění regionální uzliny ➡ lymfatické cesty do horního terminu ➡ horní terminus ➡ uvolnění horního terminu
  4. Tkáň➡ uvolnění lymfatických cest do regionální uzliny➡ regionální uzlina ➡ uvolnění regionální uzliny ➡ lymfatické cesty do horního terminu ➡ horní terminus ➡ uvolnění horního terminu

Masáž tedy vedeme tak, že postupně uvolňujeme cestu lymfě od konce a propracováváme se až do jednotlivých tkání. Nebojte, pokud to teď nedává smysl, pochopíte to z videa. Pak se vraťte a zkuste si tuto posloupnost přečíst znovu.

V následujícím videu se podívejte, jak na ruce najdeme reflexní plošky pro:

  1. horní terminus
  2. podpažní uzliny
  3. cisternu chyli
  4. tříselné uzliny

Naučte se je na svých rukou najít a pak si své poznatky srovnejte s obrázkem nahoře. Je jednodušší, když se sestavu budete učit tak, že víte, ve které oblasti se nacházíte a rozumíte tomu, co děláte, než se ji učit zpaměti. Pokud víte, co děláte, tak má reflexka mnohonásobně větší efekt.

https://youtu.be/iuGiw-h4qhU

Modul 3


Reflexní masáže rukou


Logika postupu masáže


Obecný postup


Sebeošetření

Přidat komentář

Zde můžete položit otázku.