Něž si vysvětlíme psychosomatické souvislosti lymfatického systému, je potřeba si vysvětlit některé pojmy jako:
Ze začátku vám informace nemusejí dávat smysl, ale tím se příliš netrapte. Zkuste se čas od času k této kapitole vrátit a přečíst si ji znovu. Je potřeba nejen teoreticky pochopit učrité pojmy, ale začít je prakticky rozpoznávat. Uvidíte, že jednoho dne to prostě „zapadne“ na své místo a najednou pochopíte, co tím chtěl básník ( v tomto případě já) říci.
Principy projevu informace a psychosomatiky předávám na samostatném kurzu reflexní terapie a psychosomatika, kde vše vedu velmi zážitkovým způsobem. Tato tématika je opravdu spíše o prožití než o rozumovém pochopení. Rozhodně se nebojte na toto téma začít diskuzi v naší facebookové skupině.
Je-li člověk v harmonii se svým okolím, sám se sebou i sám v sobě, je zdravý a rozvíjí se. Pokud existuje v něm samém něco, co tuto přirozenou rovnováhu narušuje, projeví se nerovnováha napříč celou jeho existencí.
Pokud tedy informace existuje, projeví se.
Obvyklé chápání psychosomatiky: Psychosomatika sleduje projev informace ve fyzickém těle a stopuje jeho příčinu v emocích (psychice).
Z anglického IN-FORMation, česky informace, můžeme vystopovat základní vlastnost každé informace: do něčeho (v něco) se formovat – něco vytvořit, něco zhmotnit.
Lidské tělo (soma) má mnoho úrovní (vrstev). Ze starořeckého psyché = duše, můžeme tedy definici rozšířit jako na projev duše v rámci všech vrstev těla (tedy nejen na fyzickou a emoční úroveň).
Psychosomatika tedy popisuje způsoby a formu, jakými se informace (o stavu duše) projevují v existenci člověka. Projev informace je reakcí na určitou nerovnováhu v celém systému a jeho uvědomění si je prvním krokem k její nápravě.
Stejně jako ve vesmíru, tak i v člověku samém, panují určité univerzální zákonitosti, které popisují princip příčin a následků.
Grafickému vyjádření těchto principů říkáme Čínský pentagram. Je tvořen pěti vrcholy – prvky – živly, které mají typické kvality, vlastnosti, vztahy a PROJEVY.
Proto si při sledování projevů našeho těla nebo, chcete-li, duše pomůžeme tímto na jednu stranu velmi jednoduchým a na druhou velmi obsáhlým systémem.
Na začátek si řekneme něco málo o samotném pentagramu a pak už se zaměříme na projevy nerovnováhy a psychosomatiku v okruhu sleziny, kam spadá i lymfatický systém.
Čínský pentagram je pěticípá hvězda nakreslená jedním tahem. Bývá považován za nejdokonalejší geometrický útvar, především kvůli množství zlatých řezů, tedy poměrů zobrazených úseček, které vyjadřují „posvátné číslo“ 1,618. V tomto poměru je tvořeno vše v přírodě, od ulity šneka přes vyrůstající větve stromu až po proporce lidského těla.
Jde tedy o vyjádření dokonalosti = harmonie. Zároveň i dynamiky, posloupnosti, nekonečna a propojenosti.
Můžeme jej chápat také jako základní myšlenkovou předlohu (matrici), díky které lze chápat vzájemné souvislosti mezi jednotlivými kvalitami světa.
Je základním principem, který se projevuje v celém stvoření světa.
Na každém vrcholu pentagramu má své místo jeden ze živlů, základních stavebních prvků, ze kterých je stvořen svět:
Ten, který hoří v krbu, praská a syčí, přitahuje a zároveň kvůli svému žáru budí respekt, ohřívá i spaluje.
Úrodná hlína, ze které pochází člověk (tedy z potravy, z rostlin a plodů, které je díky hlíně možné pěstovat a sklízet).
Z rud obsažených v zemi se získávají rozličné kovy, ze kterých se dále vyrábějí nejrůznější předměty (například pracovní). S nimi člověk v souladu se svou vůlí mění svět.
Je nejsilnějším elementem, protože dokáže všechno zaplavit, silnější než oheň, avšak bez vody není život myslitelný.
Mladé zelené dřevo, keř, tráva, stromek, které v sobě mají, zvláště na jaře, obrovskou nevybouřenou sílu a manifestují výbušnost a životaschopnost nespoutané přírody.
Tyto elementy se vzájemně ovlivňují, jak je naznačeno na obrázku. Šipky po kruhu představují posilování prvků a překlápění jedněch prvků do druhých. Šipky uvnitř pěticípé hvězdy zase zobrazují vzájemné ničení prvků mezi sebou bez začátku a konce (překonávání, ovládání), podobné losovací hře kámen – nůžky – papír.
Pentagram je zároveň předlohou poznání, tedy způsobem myšlení, díky němuž se člověk postupně dostává k hlubším pravdám a souvislostem. Už samotnou představou obrazce pentagramu vytváříme v našem vědomí šablonu celistvosti.
Do této šablony – jednoho z jejích vrcholů – si lze zapisovat každý pojem týkající se života člověka: tělesný orgán, emoci, živel, barvu zvuk, vnímanou chuť, roční období apod.
Zajímá-li vás toto téma více, tak se můžete inspirovat na samostatném webináři, který se týká tohoto tématu>>>
Emoce je tělesný projev a jeho uvědomění si vede k pocitu. To sebou nese i zapojení reakce celého těla. Využívají se určité konkrétní nervové dráhy, hormonální pochody a mění se i metabolismus. Pokud to trvá dlouho nebo se stav často opakuje, tak tyto biochemické cesty trpí nejvíce a to má samozřejmě dopad na další tkáně a orgány v těle.
Pomocí pentagramu lze vystopovat univerzální emocionální programy, kterými se řídí mysl každého člověka. Popisuje zákony věčného koloběhu střídání nálad jak u člověka, tak v přírodě. A je také, pokud je pochopen správně, návodem na to, jak uniknout věčnému koloběhu ve smyslu přirozeného splynutí s přicházejícími událostmi a přijímáním přítomného okamžiku jako jediné pravdivé reality.
Je návodem na plně prožitý šťastný život, naplněný mnoha pozitivními emocionálně silnými obrazy, hluboko zapsanými v paměti lidské mysli.
Oheň, který hřeje, asociuje pocit RADOSTI, ŠTĚSTÍ. Cítíme-li radost, štěstí a vnímáme určitý druh výhry, aktivuje se činnost SRDCE a krevního oběhu. Atmosféra tohoto okruhu připomíná a vyvolává pocit, který přináší PRAVÉ SLUNNÉ LÉTO. Hlasovým projevem srdce je SMÍCH. Nadměrné vnímání HOŘKÉ CHUTI znamená, že něco v tomto okruhu orgánů je v nerovnováze. Schopnosti ŘEČOVÉHO projevu souvisí právě s elementem Ohně.
Země, úrodná HLÍNA, přináší pocit bohaté úrody, to, když se o pole člověk dobře STARÁ a UVAŽUJE, ROZMÝŠLÍ o tom, v jaký čas je nejlepší kterou práci udělat. Orgány ZEMĚ jsou SLEZINA, ŽALUDEK, SLINIVKA, tedy ty, které jsou odpovědné za zpracování POTRAVY pro další metabolické procesy v organismu. Nálada tohoto okruhu je charakterizována POZDNÍM LÉTEM, kdy dozrává a sládne úroda a připravují se ZÁSOBY. Hlasovým projevem Země je ZPĚV. Charakteristickou chutí je SLADKÁ. Pokud člověk příliš myslí na sladké, pak je třeba zamyslet se nad tím, zda je v prvku země v rovnováze. Smyslovou kvalitou Země je CHUŤ a HMAT.
Kov slouží pro výrobu nástrojů, kterými člověk přetváří svět a vtiskává předmětům jiné tvary a smysly. Projevuje tím svoji VŮLI. Nedostatek vůli, tedy PSYCHICKÉ SÍLY, vede k nechuti k životu, ke SMUTKU, MELANCHOLII, POCITŮM VINY, DEPRESI. Orgány tohoto okruhu jsou PLÍCE a TLUSTÉ STŘEVO. Pokud se krev správně neokysličí v plicích, nebude mít organismus dostatek síly pro uskutečnění zamýšlených cílů. Nálada Kovu se shoduje s náladou PODZIMU, dušičkovým obdobím, kdy se příroda připravuje k zimnímu spánku. Hlasovým projevem tohoto okruhu je PLÁČ nebo VZLYK. Typická chuť je PÁLIVÁ, PIKANTNÍ. Nevyváženost této chutě signalizuje vždy nerovnováhu v tomto okruhu orgánů. Smyslem je ČICH.
Voda je pro život nezbytně důležitá. Její nedostatek nebo přebytek přivádí člověka k ÚZKOSTEM. Do tohoto systému orgánů patří také STRACHY, OBAVY, NEJISTOTY (lidově řečeno „je to jako na vodě“). Orgány, regulující vodu v organismu, jsou LEDVINY a MOČOVÝ MĚCHÝŘ. Ročním obdobím ledvin je ZIMA. Hlasovým projevem typickým pro tento okruh je VZDYCHÁNÍ nebo VZLYKÁNÍ. Charakteristickou chutí je SLANÁ. Nevyváženost vnímání této chuti by tedy měla být pro vědomí člověka alarmem, že okruhu Vody není něco v pořádku. Smyslovou kvalitou tohoto systému je schopnost SLYŠET a zvláště ROZUMĚT řeči a vnímat kontext.
Dřevo, mladé, plné síly, zelené, je archetypem pro AGRESI, KREATIVITU, VÝBUŠNOU sílu. Ročním obdobím této nálady je JARO, kdy příroda, posílená zimou, začíná ukazovat svoji skrytou sílu. Orgány, náležející k tomuto okruhu, jsou JÁTRA a ŽLUČNÍK. hlasovým projevem je KŘIK, ŘEV. Nevyváženost vnímání KYSELÉ chuti naznačuje, že něco v tomto živlovém okruhu je v nerovnováze. Smyslem jater je ZRAK, tedy schopnost vidět a rozlišovat předměty a detaily, a to také v přeneseném, duchovnějším vnímání světa.
Vnímáním těchto výše zmíněných souvislostí pomáhá k lepší orientaci a pochopení zákonů příčin a následků. Vnímání světa pomoci předlohy pentagramu je úkolem na celý život. Postupné porozumění dalším a dalším, stále hlubším a ve své podstatě vlastně velmi jednoduchým principům, nakonec umožňuje člověku, který se ubírá touto cestou, dotknout se DOKONALOSTI.
Na základě charakteristik pentagramu můžeme sledovat určitou typologii člověka, právě podle toho, který okruh má nejvíce zatížený.
V souvislosti s lymfatickým systémem sledujeme okruh sleziny a tedy i slezinové projevy u člověka.
Slezinový člověk, kterému se přezdívá „sleziňák“, je přemýšlivý a starostlivý. Jeho myšlenky neustále plynou, podrobuje je analýzám a velice často si v duchu vytváří odpovědi na otázky: Co? Kde? Jak? Kdy? Co když?
Od obtížných vnitřních monologů se nedokáže odpoutat, proto ho velmi obtěžují. Člověk tohoto typu je zakotvený ve službách drzhým. Úkoly bere automaticky za své, zodpovědně a svědomitě je plní. Bývá spořivý, schraňuje staré věci a uvažuje, k čemu by se daly ještě využít.
Stále dokola přemýšlí o potřebách široké skupiny lidí nebo jednotlivých osob, proto často potlačuje své vlastní potřeby. Snaží se být v každé situaci pozorný a soucitný, bez ohledu na to, co vnitřně prožívá. Bývá snadné jej zneužít. Cítí-li soucit s druhým člověkem. Někdy se podvědomě upíná ke „hmotě“ a má přehnané sklony k hromadění majetku a peněz.
Pocity starosti (typické pro slezinového člověka) jsou do jisté míry žádoucí a v určité životní etapě naprosto přirozené (je správné mít děti, postarat se o ně a ve formě vložené mentální i fyzické energie jim předat sebe sama). Málokterý sleziňák však tyto emoce dokáže udržet na uzdě.
Starost vyjadřuje pocit pozdního léta. Lidské tělo řízené pocitem starosti začne hospodařit, myslet na zásoby, jejich využitelnost a získávat nové zdroje energie ve formě jídla i peněz. Řečí anatomie: Tělo začíná aktivovat podvědomé pochody v lidském těle prostřednictví vegetativního nervového systému, který je málo ovlivnitelný lidským vědomím.
Charakteristická chuť pro okruh sleziny je sladká. Zásadní odmítání sladkého, či naopak neustálá chuť a myšlenky na sladké, dávají člověku jasný signál, že by se měl zamyslet nad svým okruhem sleziny a měl by podniknout něco smysluplného pro nápravu.
Slezinový typ se vyznačuje častým prozpěvováním, pohvizdováním či pobrukováním. Obvykle se však nejedná o celé písně, spíš o úryvky hudebních motivů se sklonem k jejich cyklení. Člověk si tak brouká tu samou melodii stále dokola, nebo mu zní v hlavě celý den a nemůže se jí zbavit.
Charakteristickými smyly jsou hmat a chuť. Patří sem mistrná schopnost dochucovat jídla a rozeznávat i velice jemné chutě v předkládaných pokrmech. V případě, že člověk chuť zcela postrádá, nebo je mu jedno, jak jídlo chutná, nastal opět čas na očistu okruhu sleziny.
Emoční a mentální naladění člověka má tedy velmi podstatný vliv na to, jaké potíže se u něj na různých úrovních projevují. S celým okruhem sleziny mohou souviset tyto:
Psychosomaticky ukazuje zadržování vody na zadržování lítosti (člověk nebrečí). Jako emoce zde figuruje přemítání a strach z projevení emocí (slabosti) vůči sobě i vůči ostatním. Člověk nechce (bojí se) udělat chybu a vědomě nebo podvědomě se brání rozhodnout se (vybrat si jednu z nabízených variant) a jednat. Raději stagnuje na místě, které mu sice nevyhovuje, ale zná ho. Falešný pocit bezpečí ho konejší a neustálým přemítáním o situaci člověk dokola přebírá různé možnosti, ale neudělá nic. Nic neřekne (nekomunikuje, je to i ve vztahu k sobě) a drží emoce v sobě a často na velmi podvědomé úrovni, tuší je, ale nechce je ani znát.
Tekutina = emoce. Zadržování vody je tedy zadržování nejen lítosti, ale jakýchkoliv emocí.
Váčky pod očima ukazují na zátěž ledvin – zadržování strachu (ten je hlouběji než lítost). Vhodné je reflexní uvolnění především hrudní oblasti lymfatického systému, lze zařadit k jakékoliv reflexní či jiné masáži.
Reflexní terapie lymfatického systému má jemné, ale velmi efektivní působení nejen na samotné otoky a další potíže celého slezinového okruhu, ale především na emoční složku problému.
Při masáži může člověk reagovat pláčem (nejčastěji), vnitřním třesem nebo jiným projevem emocí (smích, křik, vzlykání – podle projevu lze sledovat další zasažený orgánový okruh). Reakce může být i opožděná nebo se projevit jako silné emoce ve snu.
Uvolněním a uvědoměním zadržovaných emocí se tak uvolní daná oblast i energeticky a fyzicky. Může tak postupně dojít k úplnému návratu přirozené regulace nebo fungování orgánů a tím i odstranění potíží.
Člověk během každého dne zažívá spoustu situací, ze kterých si odnáší neprožité emoční stavy a situace. Je přínosné starat se o lymfatický systém preventivně.
Pracujeme s cookies a osobními údaji, abychom vám mohli poskytovat online kurzy a vyhodnocovat návštěvnost webu. Některé cookies jsou k fungování stránek nezbytné, ale o některých můžete rozhodnout sami. Můžete je povolit všechny, jednotlivě vybrat nebo všechny odmítnout.