Ať už jste laik nebo profík, tak je důležité si uvědomit, že tato metoda je především harmonizační. Vy sami pomocí ní neléčíte, tak to ani nelze takto nikomu prezentovat.
Pomocí této krásné a velmi příjemné masáže ale dokážete člověka dovést do stavu relaxace a dokážete taky pomoci jeho tělu uvolnit energetické bloky, které brání volnému proudění lymfatického systému. Pokud má člověk dostatek energie, tak jeho tělo samo zahájí ozdravné procesy.
Pokud člověk dostatek energie nemá, je po těžké nemoci nebo jí prochází, je pod velkým psychickým tlakem, tak v první řadě se jeho tělo zaměří na to, aby ji načerpalo. Proto hned nemusí být vidět výsledky, které byste si vy i masírovaný přáli, a je dobré mu to sdělit. Za jak dlouho se projeví, to je velmi individuální a s přibývajícími zkušenostmi budete schopni tuto dobu odhadnout.
Tato situace pravděpodobně nastane nebo už nastala. Je to také nejlepší příležitost trénovat a zdokonalovat se v technice. Pokud někdo z rodiny řeší specifický zdravotní problém, tak vás to pravděpodobně nasměruje k tomu si o něm zjistit více a postupně tak k reflexní masáži přidáte své další poznatky. A to ve chvíli, kdy je potřebujete, umíte je využít a tedy si je velmi dobře zapamatujete.
Zkoušejte svým blízkým také vysvětlovat, jak metoda funguje. Pokud máte někoho něco naučit, tak to sami musíte chápat a mít utříděné myšlenky.
Staráte-li se o seniora, uvidíte, že tuto masáž velmi ocení nejen kvůli zdravotním efektům, ale hlavně blízkosti druhého a příjemnému doteku. To ostatně platí v každém věku a masáž tak funguje jako skvělý prostředek budování a upevnění vztahů.
Masáž využijete hlavně:
Pokud jste profesionál v některém oboru péče o zdraví a tělo, tedy masér, pedikérka, manikérka, kosmetička, výživový poradce nebo terapeut, tak zapojení této metody do vaší praxe může být tím, co vám pomůže poskytnout svým klientům ještě více komplexní péči.
Ať už ji pojmete jako příjemný doplněk nebo plnohodnotnou metodu harmonizace, vaši klienti u vás zažijí něco příjemného a budou se k vám rádi vracet.
S plným pochopením problematiky lymfatického systému, dějů, které se v těle odehrávají, a určitou praxí dokážete využít plný potenciál této metody. Pak má opravdu srovnatelné účinky (a někdy dokonce i lepší) s manuální lymfodrenáží.
Reflexní ošetření lymfatického systému nemá jen jednorázový efekt, opravdu má potenciál navodit dlouhodobý efekt na úrovni celého těla. Ideální je tedy její propojení s dalšími metodami, které podpoří výsledný efekt masáže a také je důležité motivovat klienta, aby sám na sobě pracoval.
Jakým způsobem propojovat techniku v různých oborech probereme v další kapitole.
Prosím, dodržujte tu nejdůležitější zásadu: NETVOŘTE A NESDĚLUJTE DIAGÓZU.
To můžete, jste-li lékař a pouze při výkonu svého zaměstnání ve zdravotnickém zařízení.
Ano, lidé přicházejí s potížemi a chtějí pomoci, ale metody celostní medicíny odhalují zdroje nerovnováhy, která narušuje normální funkce těla, což se tedy může projevit jako nemoc.
To je obrovský rozdíl. Vždy mluvíme o nerovnováze a o vlivu negativních faktorů na člověka. Také mluvíme o tom, že využíváme přirozených procesů v těle a dokážeme pomoci tam, kde to tělo člověka dokáže samo.
Nikoho neléčíme. Ukazujeme lidem cestu, jak oni sami mohou využít vlastní léčebný potenciál.
Jsou však situace, když v danou chvíli pro člověka nedokážeme udělat tolik, kolik by si on sám představoval. Prosím buďme pokorní a respektujme sebe i druhého. Není ostuda přiznat, že si nevíme rady a odkázat člověka na někoho jiného. Je to vlastně známka velkého SEBE-VĚDOMÍ.
Na druhou stranu ale NIKOHO NESTRAŠTE.
V kapitole o psychosomatice jsem psala, že jakákoliv informace má potenciál se opravdu zhmotnit. Člověk je schopný toho, co si sám dokáže představit, a to je dáno jeho předchozími zkušenostmi. Pokud neznáme řešení, tak to neznamená, že neexistuje. Jak se říká naděje umírá poslední a vždy jde něco udělat. Minimálně druhému zlepšit náladu, dopřát mu blízkost a příjemnou masáž. Někdy tohle stačí a dějí se velké změny.
Proto PODPORUJTE A MOTIVUJTE.
Někdy je tohle skutečný problém. Pokud člověk ztratí víru, že může být lépe, tak vlastně přichází o radost ze života.
Při práci s druhými a při touze pomoci jim, je tohle nejdůležitější aspekt naší práce. Ne vědomosti a diplomy, ale přirozená důvěra v druhé a radost nás samotných se setkávání s nimi. Protože naši klienti a lidé, kteří nás žádají o pomoc jsou inspirací pro nás. Díky nim se sami snažíme udržovat v rovnováze a ve zdraví a jim vděčíme za to, že máme práci, která nás naplňuje.
Proto využívejte reflexní masáž všude tam, kde můžete pomoci lidem i sobě být šťastnější a spokojenější. Pak funguje zaručeně.
Než začnete masírovat, tak věnujte pozornost i tomu, kde bude masáž probíhat a jak při ní budete sedět.
Je důležité, aby byl v klidu masér i masírovaný a také, aby maséra nezačalo bolet vlastní tělo z nepříjemné pozice.
Masírovanému by neměla být zima a měl by ležet nebo sedět pohodlně.
Je to především o uvolnění a o příjemném pocitu. Pokud se necítí příjemně masér, tak se masírovaný neuvolní a masáž nemá takový efekt.
Pohodu podpoříte příjemnou hudbou a pokud nebudete používat éterický olej při masáži, tak jej můžete použít do aromalampy nebo difuzéru.
Konkrétně při této technice je ideální, aby masírovaný ležel na zádech a byl přikrytý dekou, protože v 90% případů mu začne být zima a je to známka toho, že lymfatický systém pracuje.
Je lepší, když ho necháme v tichosti relaxovat (nepovídáme si), protože masér se může soustředit na techniku (hlavně ze začátku) a své vlastní uvolnění a masírovaný se více uvolní a pravděpodobně i usne.
Doma můžeme využít, co je k dispozici: pohodlné křeslo s taburetkem, sedačka, postel, v létě zahradní lehátko. Dobré je podložit masírovanému kolena polštářkem, abychom zajistili příjemnou polohu beder. Kreativitě se meze nekladou.
Při masáži leží masírovaný na zádech. Tato poloha může být pro někoho s bolestivou bederní páteří nepříjemná, proto klienta vhodně polohujeme.
Mně se osvědčilo mít polohovací lehátko, lehce zdvihnou část pod hlavou a nechat klienta lehnout na klasický polštář na délku, aby ho měl i pod bedry. Kolena podkládám půlválcem. Paty by měly přečnívat přes lehátko, ale opravdu jen od kotníku dolů. Pokud přečnívají více, tak nohy mohou začít trnout. Pokud nepřečnívají vůbec, tak je to nepříjemné pro maséra.
Kosmetické lehátko bývá mnohdy ještě více polohovatelné než klasické masážní lehátko. Pokud se jedná o anatomicky tvarované lehátko, tak většinou nedocílíme toho, aby paty přečnívaly. Tady lze využít polohování nohou polohovacím klínem tak, že klín umístíme tím způsobem, aby paty přečnívaly přes něj.
Pedikérská křesla mají většinou ještě větší polohovatelnost v oblasti nohou než masážní nebo masérská lehátka. Tady jde spíše o to, aby šlo klienta napolohovat v horní časti a o mohl odpočívat alespoň v polosedu.
Pro nemocného nebo nesoběstačného člověka je kontakt s jiným člověkem velmi důležitý pro jeho psychickou pohodu, sociální vazbu a také imunitu. Reflexní masáž chodidel i rukou navíc pomůže podpořit svalový tonus, který při dlouhém ležení mizí a svaly atrofují. Tady spíše využijeme klasickou reflexologii vnitřních orgánů a pohybového systému, nicméně jako rekonvalescence po operacích je reflexní terapie lymfatického systému skvělá pro podporu hojení a vstřebání pooperačních otoků.
Člověka můžeme masírovat přímo na posteli.
Ideální je otočná židle na kolečkách s anatomicky tvarovaným opěradlem s podporou bederní páteře. Je důležité, aby masér seděl rovně s narovnanou páteří a s chodidly položenými na zem. V této pozici je předpoklad, že pohyb rukou bude vycházet z lopatky. Mnoho začínajících reflexkářů si stěžuje, že je z masáže bolí ruce (hlavně palce). Aby vám neupadly ruce po jedné masáže, tak se zaměřte na to, abyste seděli rovně a energie stlačení šla až z lopatky.
U reflexologie lymfatického systému je lepší mít lehátko níže a sedět dostatečně vysoko nad nárty.
https://youtu.be/ErhBvJBhiiQ
Reflexní masáže je obecně lepší provádět bez masážního přípravku, tedy zcela „na sucho“. Je to především kvůli lepšímu kontaktu s kůží masírovaného a lepšímu provedení reflexní techniky. Pokud zároveň reflexní masáž využíváme k diagnostice, tak se snažíme vnímat maximum vjemů jako různý tlak, odpor, brnění nebo chlad a teplo při kontaktu našich rukou s pokožkou klieneta.
Neznamená to ale, že masážní prostředek použít nelze. Zvlášť při pedikúře je to v podstatě i nemožné, protože její součástí bývá i ošetření pokožky krémem nebo balzámem. Pak je vhodné volit takovou konzistenci, která se rychle vsakuje a příliš neklouže a nebo rovnou zařadit relaxační masáž.
Pokud do masážního prostředku přidáváme éterické oleje, tak už bychom neměli používat difuzér nebo aromalampu s jiným druhem oleje a naopak.
https://youtu.be/o9McxAh9AAg
Jak už jsem psala v kapitole o psychosomatice, tak lymfa a lymfatický systém jsou velmi navázány na emoce člověka. Pokud člověk zadržuje v těle vodu, tak svým způsobem zadržuje emoce.
Při masáži a při hlubokém uvolnění, které navozuje, se tak může stát, že hradba sebekontroly člověka padne a on emoce začne prožívat:
Masér by na to měl být připraven a klidně upozornit předem i klienta, že se to může stát a že je to žádoucí.
Není třeba se obávat, není to příliš časté a ani nebezpečné. Pokud se to stane, tak bychom měli pocítit pokoru a vděčnost, že nám klient natolik důvěřuje, že se takovýmto způsobem otevře.
Při takové reakci klienta ubezpečíme, že je vše v pořádku a povzbudíme ho, aby své emoce zbytečně nepotlačoval (zejména u pláče, ten je nejúlevnější) a uvolnil je.
Pokud vidíte, že je člověk, kterého masírujete nějak zneklidněn nebo reaguje, klidně na něj promluvte. Zeptejte se, co se děje, jestli se nezačal cítit jinak nebo co potřebuje. Zeptejte se tak, aby nemohl odpovědět jen ano nebo ne, ale nechte ho, aby odpověď rozvedl.
Může se stát, že mluvit nechce. Pak je potřeba, abyste mluvili vy. Ujistěte ho, že je v pořádku, že se něco děje, a že je to pozitivní reakce. Pokud na sobě sami necháte znát překvapení, úlek nebo napětí, masírovaný se může vylekat, že je něco špatně. Nepříjemné pocity by ho mohly odradit od další práce na sobě.
Proto je důležité, aby od vás klient nebo váš blízký odcházel uvolněný a vědomý si toho, že i když se chvilkově necítil dobře, tak to byla jen reakce těla.
Ptejte se průběžně také na to, jestli nevnímá fyzické projevy jako brnění, mravenčení nebo bolest. Pokud spí, tak ho samozřejmě nechejte relaxovat.
Vyrovnávací hmaty pomohou stabilizovat jak emoce, tak fyzické projevy včetně nevolnosti a závratě. Pokud se člověk cítí zvláštně, možná až nepatřičně, tak to vždy znamená uvolnění větší blokády a tělo potřebuje vyrovnat a zharmonizovat energetické dráhy. Člověk v tu chvílí vnímá pro něj neznámý a tím možná i nepříjemný stav. Vyrovnávací hmaty tomu pomohou.
Nejlépe působící:
Citliví lidé reagují suchostí v ústech a snížením tlaku, doušek vody dokáže zázraky. Často se také spustí dráždivý kašel. Je to reakce na masáž, a proto je vhodné mít vodu nebo čaj nachystané již před masáží. Já mám při ruce i rozprašovač s éterickými oleji, které tlumí kašel a zklidňují psychiku.
Když nepomůže nápoj, pomůže cukr :D.
Nedaří-li se člověka uklidnit nebo potřebujete-li odvést jeho myšlenky, tak změňte téma hovoru, rozsviťte světlo nebo změňte hudbu. Případně úplně změňte masáž. Lidé jsou svým zaměřením buď vizuální (reagují na to co vidí), auditivní (reagují na to co slyší) nebo kinestetičtí (reagují na hmatové a chuťové impulzy). Své emoce také mívají navázány na tyto projevy, a proto určitě na něco zareagují.
Naši realitu určují naše emoce, ať je skutečnost jakákoliv. Stojí za to se zeptat, jak se klientovi masáž líbila, co mu bylo příjemné i nepříjemné a jak se cítí. Tato masáž působí hluboce na emoční úrovni a někdy si člověk nechce dovolit uvolnit vše a proto se reakce dostaví později.
Klienta požádejte, aby se v takovém případě neváhal ozvat.
Pracujeme s cookies a osobními údaji, abychom vám mohli poskytovat online kurzy a vyhodnocovat návštěvnost webu. Některé cookies jsou k fungování stránek nezbytné, ale o některých můžete rozhodnout sami. Můžete je povolit všechny, jednotlivě vybrat nebo všechny odmítnout.