O lymfatickém systému

Reflexní ošetření lymfatického systému

Lymfatický systém má pro člověka nezastupitelný význam. Je součástí imunitního systému, a také má důležitou roli v odvodu zplodin z tkání do krve a vstřebávání živin. Je velice podobný krevnímu řečišti, protože jej také tvoří cévy. Od drobných kapilárek začínajících ve všech tkáních až po velké mízní cévy, které se nakonec pod klíční kostí napojují na krevní oběh.  

Lymfatický systém však nemá svou vlastní pumpu, mízní cévy jsou obmotány kolem velkých žil a tepen a veškerý transport lymfy je závislý na stahu těchto krevních cév a kosterních svalů, a také podtlaku, který vzniká při dýchání. Z toho je patrné, že lymfatický systém velmi reaguje na jakoukoliv nerovnováhu v těle a projevem jeho nedostatečnosti je především zadržování tekutiny v tkáních.  

Pro lepší představu si lymfatický systém můžeme představit i takto. Přirovnáme-li krevní řečiště k vodovodu, tak lymfatický systém bude kanalizace, kde končí vše pro tělo nepotřebné a to, čeho se chce zbavit. Asi si dokážete představit co se stane, když se ucpe odpadní potrubí a vše, co má tudy odejít, se najednou hromadí. Naše tkáně pak musí fungovat v prostředí plném odpadu a to není nic příjemného. Proto je důležité udržovat celý systém průchodný. 

Lymfatický systém

Součástí lymfatického systému jsou také orgány jako je slezina, brzlík, slepé střevo a kostní dřeň a v neposlední řadě také větší či menší mízní uzliny

Mízní uzliny jsou shluky tkáně, ve které jsou přítomny hlavně bílé krvinky – lymfocyty, které mají za úkol zachytit vše potencionálně nebezpečné pro tělo, jako bakterie a toxiny. Ty jsou zneškodněny a odváděny dál lymfou až do krve, odkud putují především do jater (hlavní místo detoxikace) a do ledvin (očista krve a vyloučení všeho, co není v těle potřeba).  

Podrobnější vysvětlení je nad rámec tohoto minikurzu, ale pokud je pro vás lymfatický systém úplně abstraktní pojem, tak se podívejte na tento díl oblíbeného dětského seriálu :D!

Aby se vám to lépe představovalo

Zajímavosti

srcset=

  • Míza (lymfa) vzniká z tkáňové tekutiny okolo buněk a od krevní plazmy se liší menším obsahem bílkovin, větším množstvím tukových kapének (lymfa zajišťuje transport tukových kapének především z tenkého střeva do jater) a nepřítomnosti červených krvinek. Obsahuje také velké množství odpadních látek metabolismu, které tělo buď znovu využije nebo se přefiltrují v ledvinách a vyloučí.
  • Mízní uzliny slouží jako filtry mízy a zbavují mízu cizorodých tělísek, například i prachových částeček v lymfatických uzlinách dýchacího systému.
  • Lymfatický systém ústí do krevního řečiště pod klíční kostí do podklíčkové žíly na levé i pravé straně.
  • 3/4 veškeré lymfy přichází z obou dolních končetin, břicha a levé strany těla do levé podklíčkové žíly. Tato oblast je proto velmi exponovaná a často stačí zprůchodnit tuto část a velmi se uleví.
  • Do pravé podklíčkové žíly ústí lymfatické cesty z pravé ruky, pravé půlky hlavy, z oblasti hrudníku a z plic.
  • Největší lymfatickou cestou je hrudní mízovod, který začíná v oblasti pupíku rozšířením, kterému říkáme cisterna chyli. Sem jde většina živin ze střev a občas se může stát, že po vydatnějším jídle člověku otečou nohy, protože cisterna kapacitně nestíhá.
Přidat komentář

Zde můžete položit otázku.