Propojení reflexní terapie s dalšími obory

Reflexní terapie lymfatického systému

Buďte kreativní

Nejen reflexní terapie lymfatického systému, ale reflexologie obecně, jde krásně zapojit a kombinovat s jinými metodami nebo ošetřením v rámci různých oborů.

Na této stránce najdete inspiraci, kde a jak reflexologii využít buď částečně nebo i kompletně. Mně osobně se líbí, když mi lidé, kteří projdou mými nebo podobnými kurzy píšou, jak dokázali vědomosti využít.

Jedna moje kamarádka pracuje jako asistentka ve školce pro děti se zvláštními požadavky, tedy většinou jsou to autistické děti. Vyprávěla mi, že tyto dětičky krásně reagují zklidněním, když ji během poledního spánku vezme nožičky mezi své dlaně a použije sendvičový vyrovnávací hmat.

Jeden příběh nám také vyprávěl Petr Vlček, když jsem na kurzy chodila já. Jeho absolvent jezdil jako záchranář se sanitkou. Párkrát se stalo, že když u kolapsů během cesty do nemocnice využil u stabilizovaných pacientů C bod, tak při příjezdu do nemocnice nechápali, proč toho člověka dovezli, protože byl zcela při vědomí.

Podobných příběhů slýchám hodně a budu moc ráda i za vaše sdílení.

Manuální lymfodrenáž

Velmi častým dotazem je, jestli se dá tato technika kombinovat s manuální lymfodrenáží a případně jak.

Samozřejmě, že dá, a velmi to doporučuji. Zejména u stavů, kde za příčinou potíží stojí psychika, případně velká zátěž toxiny (bývalí kuřáci, lidé po dlouhodobé léčbě různými léky). U těchto lidí není úplně žádoucí, aby došlo k masivnímu vyplavení toxinů, a často jsou na hranici kontraindikace pro klasickou manuální lymfodrenáž. V těchto případech bych začala reflexně a manuálně pracovala na horním terminu a základních uzlinách.

Pokud máte v plánu manuálně oddrenážovat určitou část těla, lze si ji „předchystat“ reflexně nebo reflexně povzbudit kompletně celé tělo a manuálně se věnovat části, kde jsou projevy největší.

Moje kamarádka lymfoterapeutka tuto kombinaci využívá a vyprávěla mi o paní, která u ní byla asi na pátém nebo šestém manuálním ošetření, ale že výsledek byl v podstatě nulový. Tak se rozhodla, že zařadí reflexní terapii a cca po 5 min uvolňování horního terminu prý najednou celý systém „ožil“ a tělo začalo reagovat i na manuální masáž. Potvrdila mi, že v tom zřejmě byly emoce.

Reflexku je tedy vhodné zařadit před manuální ošetření nebo je v rámci návštěv střídat.

Opět budu ráda za sdílení z vaší praxe a společném rozvíjení tohoto propojení.

https://youtu.be/lvxX1a0Et8U

Zapojení v kompletním reflexologickém ošetření

Reflexní masáž dnes má ve své nabídce mnoho masérů. Já osobně vnímám to, že ji lze využít opravdu jako masáž, která má uvolňující, energizující a harmonizační účinky nebo pak jako terapii a součást celostního poradenství.

Začínala jsem tím prvním, teď dělám spíše to druhé :D. I když někteří mí klienti ke mně chodí více než 6 let a u těch je to opravdu o relaxaci a příjemném zážitku.

V každém případě jsem si za ty roky vytvořila určitý systém, který jde využít v obou variantách: masáž i terapie.

Jako první zařazuji orgánovou reflexologii, která mi v mnohém napoví, jak na tom člověk je a také, kolik toho snese. Poté velmi pečlivě uvolním celou páteř i zbytek pohybového systému, protože tady bývá nastřádáno nejvíce fyzického napětí i emočních bloků. Občas se stane, že je opravdu potřeba zareagovat a s klientem uvolněné emoce zpracovat. Není to však až tak časté, jak by se mohlo zdát. 

Celý koncept mám postavený na tom, že nejlepší je dostat člověka do maximálně příjemného a uvolněného stavu a moudrost jeho těla (podvědomí) už koná, co je potřeba. Já jako masér nebo terapeut jsem jen nástrojem a pomocníkem pro relaxaci a umožnění těchto procesů.

Proto u každého klienta na závěr zařazuji 20-30 min ošetření lymfatického systému, kdy vyberu část sestavy nebo kroky opakuji jen jednou, čímž mu umožním dosáhnout hluboké relaxace během které zpracovává uvolněné napětí, emoce a toxiny z celého těla.

Je naprosto nezbytné, aby po takovém ošetření člověk setrval v relaxačním rozpoložení po zbytek dne (každý to má jinak, někdo spí, někdo je naopak aktivní, ale je potřeba se vyvarovat prudkých otřesů, poskoků a zvedání těžkých věcí). Pak je efekt celého ošetření (terapie, masáže) neuvěřitelný. 

https://youtu.be/vjh7o-jxo6w

Zapojení do klasické masáže

Pokud preferujete klasické masáže a pracujete raději na fyzické úrovni, přesto byste ale rádi reflexku zapojili, tak je to opět skvělá kombinace.

Pro uvolnění pohybového systému je lepší, když jako první zařadite reflexní masáž a dál pokračujete s klasickou masáží. (kompletní uvolnění páteře přes chodidlo najdete v kurzu Relaxační reflexní masáž).

Co se týká lymfatického systému, tak jeho reflexní ošetření je vhodné spíše po masáži, kdy jím podpoříte opět odvod napětí, toxinů a emocí uvolněných během klasické masáže, a je to možnost relaxace pro vašeho klienta i pro vás.

https://youtu.be/CdORZtxr0gM

Zapojení při kosmetickém ošetření

Zní to trochu zvláštně, možná i kontroverzně, že bychom na kosmetickém ošetření měli podstoupit i ošetření lymfatického systému, ale obličej sám o sobě je také místem, kde je spousta reflexní plošek, a každá kosmetička tak svým působením ovlivňuje nejen obličej a dekolt, ale celé tělo. Z toho důvodu vnímám, že kosmetika je sám o sobě velmi komplexní obor, a propojení s reflexologií se tu úplně nabízí. 

Opět ale apeluji na to, že nejdůležitější je respekt jak sám k sobě, tak ke klientovi a tuto metodu využívejme, kde cítíme, že má význam. Už samo kosmetické ošetření je velmi efektivní, volme tak spíše kratší ošetření nebo zapojení části techniky.

Jak na to, říkám ve videu.

https://youtu.be/pW-VXtNzwWE

Zapojení při pedikúře (manikúře)

Z oborů péče o tělo jsou to právě pedikérky, které mě oslovují nejvíce, protože náš zájem je stejný: chodidlo. Tak jak pozoruji dění na české i slovenské pedikérské scéně, musím uznat, že snad neznám aktivnější ženy (i muže) v touze po vzdělání (ale žiju ve své bublině :D). 

Neuvěřitelně mě to těší a jsem nadšená z toho, co všechno dokážou pedikérky řešit, pracovat velmi intenzivně mnoho hodin denně a ještě být zapálené do dalšího vzdělávání. Proto velmi podporuji to, aby pedikérky zařazovaly do závěrečného ošetření nebo samostatné masáže prvky reflexní terapie. 

https://youtu.be/l8siEDuVzDc

Využití v péči o druhé

Velmi často mi píšou lidé, kteří se starají o svého blízkého, nebo jsou to pečovatelé, kteří jezdí k lidem domů, a zajímají se o možnosti využití reflexních masáží.

V těchto případech mohou druhému hodně ulevit nejen účinkem masáže, ale především dotekem a svou přítomností.

U velmi nemocných lidí nebo u lidí, kteří mají velmi sníženou funkci některých orgánů, reflexní terapii lymfatického systému nedoporučuji dělat v celém rozsahu, ale opravdu formou uvolnění horního terminu a stimulaci univerzálních reflexních plošek. Pokud mají otoky, tak je řešit pomalu a dlouhodobě kratším ošetřením.

Tito lidé lépe reagují na orgánovou reflexologii a relaxační uvolnění páteře.

https://youtu.be/dOpzOMjJnY0

Trochu byrokracie na závěr

Podíváme-li se na legislativu ČR (nestudovala jsem, jak je to v SR), tak je zajímavé, že tato oblast není úplně jednoznačně pojmenovaná a vyřešená. 

Když si vezmeme Živnostenský zákon a sovisející Nařízení vlády, tak se dozvíme, že masírovat a poskytovat masáže může masér a jeho činností je:

Poskytování sportovních, rekondičních a regeneračních masáží (které jsou prováděné na zdravých jedincích a nenavodí léčebný proces), s vyloučením techniky reflexní masáže, a poskytování regeneračních a rekondičních služeb (například parafinové zábaly).

Když se nad tím zamyslíme, nabízí se otázka, kdo vlastně smí a nesmí reflexní masáže (a terapie) poskytovat. Obecně masáže (s vyloučením právě techniky reflexní masáže) může poskytovat masér. V dalších oborech lze poskytovat tyto služby s určitým omezením, např. pedikér – masáže chodidel a nohou pod koleno, manikér – ruce, kosmetičky – obličej a dekolt. V případě terapie se omezujeme zpravidla na lékařská povolání nebo (fyzio)terapeuty.

Kvůli výše uvedeným nejasnostem se můžeme v praxi velmi často setkat s tím, že řada subjektů nabízí např. masáže reflexních plošek (zón), poradenství v reflexologii apod.

Pokud si nejste jisti, zda a jak tuto službu nabízet, určitě doporučujeme konzultovat na příslušném živnostenském úřadě, případně s právníkem. Budeme rádi, když se s námi o své zkušenosti a praxi podělíte v naší absolventské skupině.

Náš kurz i metoda se jmenuje Reflexní terapie lymfatického systému na chodidlech. Určitě není nic proti ničemu, pokud se v této problematice vzděláváte a prezentujete to i svým klientům jako součást vlastního seberozvoje. Pokud ale nemáte odpovídající živnostenské oprávnění, tak není možné nabízet masáž či terapii, natož reflexní. Jistě ale přijdete na to, jak tuto skvělou metodu do své praxe zařadit. Bohužel v ČR stále není institut reflexologa, ale věřme, že se to časem změní. 

A tip na závěr:

Raději nepoužívejte slova jako léčit, terapie, léčebný, léčivý… volte slova jako pečující, zlepšující, příznivý, harmonizující, normální,… tedy se vyhýbejte jakémukoliv zdravotnímu tvrzení. Pořád mějte na paměti VY NIKOHO NELÉČÍTE!!!

Lekce modulu 5



Psychosomatika okruhu sleziny a LS



Ošetření druhého


Přidat komentář

Zde můžete položit otázku.