Pro podporu přirozené funkce lymfatického systému často sáhneme i pro nějakou bylinku nebo doplněk stravy. V kombinaci s reflexní terapií, pohybem a úpravou jídelníčku mají bylinky velký a rychlý efekt.
Bylinky je možné zpracovávat různým způsobem a tím dosáhnout i různého účinku jednotlivých forem. Také obsah účinných složek (a tím i účinek) různých částí jedné rostliny může být jiný.
Vždy myslíme na to, že i když jde o čistě přírodní produkt, tak i ten může mít při nevhodném použití, nevhodné kombinaci nebo množství nějaký nežádoucí efekt nebo se účastnit lékové interakce.
Každý způsob zpracování má své výhody i nevýhody. Chtěla bych vám představit 2 možnosti zpracování, které mají spíše informační charakter, než že by působily svým obsahem účinných složek. Tím pádem jsou svým působením velmi jemné, respektují přirozené pochody v těle, minimálně zasahují do metabolických dějů, a tím pádem mají minimální riziko lékových interakcí.
Ráda jich využívám v péči o děti, těhotné a kojící maminky, oslabené a vyčerpané lidi a lidi, kteří užívají mnoho léků. Efekt není tak rychlý jako u plné tinktury, ale tělo se hojí jako celek až na úrovni příčiny.
Bylinek vhodných na podporu lymfatického systému je hodně. Vybrala jsem ty nejpoužívanější.
Výběr vhodné bylinky závisí i na doprovodných projevech a je dobré je spolu kombinovat a kombinovat i jednotlivé přípravky. Můžeme si poskládat i celou kúru, kdy se zkombinuje např. čaj, tinktura a kapsle.
Cílem užití bylinek je na jednu stranu rychlá pomoc a úleva, ale také nastartování hlubšího léčebného procesu. Jestli se nám to daří nebo ne můžeme poznat ve chvíli, kdy bylinky chvilku nepoužíváme a dáme tak šanci vlastnímu tělu přivyknout nově nastavené rovnováze – proces harmonizace.
Pokud užíváme bylinky za účelem řešení konkrétního problému, volíme tedy časově ohraničenou kúru. Kúry na sebe mohou navazovat a mezi nimi je kratší časový úsek, kdy se bylina (nebo jiný přípravek) neužívá (obvykle 3-6 týdnů užívání a 1-2 týdny pauza nebo kúra 4 týdny 2x v roce).
Jedna z nejdůležitějších bylin pro regeneraci nervové soustavy ze skupiny tzv. mozkových nutrientů.
Zklidňuje a posiluje nervový systém, podporuje inteligenci, dlouhověkost a paměť. Účinkuje na nervová onemocnění, včetně depresivních stavů, psychických poruch, epilepsii, hypochondrii, předčasné stárnutí a zapomnětlivosti.
Indové věří, že listy Gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti.
V tradiční medicíně se uvádí, že působením na nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů:
Podle posledních průzkumů je doporučována jako prevence před dlouhým letem letadlem, ale také ženám užívajícím antikoncepční pilulky jako prevence trombózy.
Používaná část: List, mladý výhon
Způsob použití: V asijských zemích se používá v kuchyni jako druh salátu a dělají se z ní výtečné osvěžující nápoje.
List se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Nejúčinnější forma podávání je ve formě výtažku – tinktury z listů nebo z mladých výhonů- gemmoterapie.
Působí močopudně, je mírně svíravý, stahující prostředek.
Je vhodný jako jarní posilující očistný lék po dlouhé zimě.
Mladé výhonky se objevují na jaře mezi prvními a připravuje se z nich vynikající pročišťující tonikum, které se hojně užívalo ve střední Evropě a na Balkáně.
Jako bylina s očistnými účinky a jako posilující prostředek na mízní systém je svízel vhodný při mnoha kožních problémech a také potížích s mízními uzlinami, včetně zánětu mandlí a infekční mononukleózy.
Zájem přírodního léčitelství o tuto rostlinu na dlouhou dobu opadl a svízel byl vnímám spíše jako plevel.
V posledních letech se ale pro své zdravotní účinky opět dere do popředí. Někdo využívá jeho semínka jako náhražku kávy, ale nejčastěji se z jeho sušené nati připravuje nálev vhodný pro vnější i vnitřní užití.
S rozumem lze nápoj konzumovat dlouhodobě, ale nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.
Přestože se jedná o poměrně neodbytnou rostlinu, pro naše zdraví je připravena dělat hotové divy:
Používaná část: Nať
Způsob použití:
Šťáva: Čerstvou rostlinu rozmělněte nebo rozdrťte – získáte účinné diuretikum a prostředek k pročištění mízy pro řadu stavů, včetně infekční mononukleózy, tonzilitidy a onemocnění prostaty.
Nálev: 1 čajová lžička sušené bylinky se přelije šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedí se a pijí se 2 – 3 šálky denně. Užívejte při chorobách močové soustavy nebo jako osvěžující nápoj při horečkách.
Obklad: Namočte v nálevu složenou gázu a použijte na popáleniny, škrábnutí, vředy a další záněty kůže.
Oplachování vlasů: Pří potížích s lupy nebo se šupinatěním vlasové pokožky použijte k propláchnutí vlasů nálev.
Oskeruše pomáhá udržovat zdravou funkci žilního systému, je vhodná při rekonvalescenci po problémech s křečovými žilami a s hemeroidy.
Spolu s jeřábem ptačím posiluje obranný systém a pomáhá udržovat zdravý stav ženských orgánů.
I když plody oskeruše používala francouzská armáda na potlačení průjmů, pupeny působí v gemmoterapii jinak.
Účinek se soustřeďuje na oběhový systém. Snižují hustotu a srážlivost krve a tím zlepšují žilní oběh, čímž ovlivňují problematické žíly, těžké nohy, potíže v okolí žil, diskomfort hlavy a problémy se sluchem způsobené překrvením mozku.
Používaná část: Plod, pupen
Způsob použití:
Léčebnou formou je tinktura – výtažek z poupat (gemmoterapie). Plod se používá v gastronomii.
Používá se zejména na různé cévní problémy. Léčí hemoroidy, záněty žil, křečové žíly, lámavost cév, bércové vředy, sklerotizaci cév. Také pomáhá při periferním prokrvování a trombóze. Zlepšuje i prokrvení orgánů.
Podle všeho též snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž pomáhá při cukrovce a jaterních potížích.
Dále se kaštan používá na vodnatelnost, otoky, zejména otoky lymfatických žláz. Má protizánětlivé působení.
Při vnějším použití se hodí do mastí proti revma (revmatoidní artritidě) a křečovým žilám. Urychluje vstřebání krevních podlitin a modřin. A také usnadňuje vylučování moči při zbytnělé prostatě.
Používaná část: Plod, květ, pupen
Způsob použití:
Léčebnou formou je tinktura – výtažek z byliny a tinktura z pupenů (gemmoterapie). Z plodu se vyrábí masti a koupele. Některé receptury užívají květ do čajů.
Jako přírodní antibiotikum pomáhá třapatka ničit bakterie i viry v organismu. Výrazně stimuluje buňky imunitního systému a podporuje tvorbu přirozených protivirových látek zvaných interferony. Její účinky jsou ale relativně krátkodobé.
Pro dlouhodobé užití využíváme informačního zpracování bylinky!
Nejúčinnější je užívat echinaceu hned při prvních příznacích onemocnění a v krátkých intervalech (po několika hodinách – 3 – 4 x denně). Výrazně pak snižuje trvání nemoci a nepříjemné příznaky jako bolest, kašel a zvýšenou teplotu.
Při vnitřním využití (čaj, tinktura) echinaceu užíváme max. 14 dní a pak min. na 14 dní uděláme pauzu. Jde o silnou bylinku!
Echinacea by se neměla užívat dlouhodobě, protože “vyčerpává” imunitu. Vhodná je v prevenci u akutního ohrožení.
Pokud chceme echinaceu užívat delší dobu, tak volíme formu homeopaticky potencované tinktury! Užíváme v kúrách a nebo opravdu při akutních potížích. Z hlediska lymfatického systému opravdu výborná bylina na akutní přetížení lymfatických uzlin při nachlazeních i při skrytých, chronických zánětech nebo při počátečním zhoršením stavu, pokud začínáme s čištěním těla.
Používaná část: Kvetoucí nať, kořen
Způsob použití:
Nať se používá ve formě bylinného čaje ve směsi s dalšími bylinami. Sušením se snižuje účinnost byliny. Nejlepší forma podávání je ve formě tinktury, která se může užívat samostatně nebo přidávat do čaje s obdobným účinkem.
V rámci aromaterapie sledujeme účinek éterických olejů
Obě cesty účinku jsou velmi efektivní a příjemné. Záleží na nás, jestli budeme vůni inhalovat nebo ji přidáme do masážního nebo pečujícího prostředku.
POZOR! Pokud chceme éterický olej využít jako doplněk u masáže, tak si zvolíme vždy jen jeden způsob! Tedy buď si zpříjemníme prostředí pomocí aromalampy nebo difuzéru, nebo přikápneme olej do masážního oleje. NE oboje najednou!
Nejlepší éterický olej na lymfatický systém! Skvělý je ve formě pleťové vody, která kromě toho, že vypíná a čistí pleť, tak je skvělá na zvlhčení masírované části těla před nanesením masážního oleje. Úžasný je též jako sprchový olej na každodenní péči.
Olej můžeme použít k aktivaci lymfatických tekutin a prokrvení pokožky, čímž se významně podílí na detoxikaci organizmu. Je to doplněk při léčbě nepříjemných projevů špatně fungující látkové výměny např. vodnatost, akné, diabetes, dna, revmatizmus, “metličky” na nohách, bolesti kloubů, celulitida a podobně. Jalovcový olej je znám svými antimikrobiálními účinky na močové cesty. Přípravek může být použit při očistě organizmu v době rekonvalescence po prodělaných infekčních onemocněních.
Vůně grapefruitu je známá svými osvěžujícími a zároveň uklidňujícími účinky. Použité složky mohou zvyšovat pohyb lymfatických tekutin, čímž se významně podílí na detoxikaci organizmu. Grapefruitový olej napomáhá navodit pocit očisty těla i duše a tím odplaví nežádoucí stres a navodí příjemnou náladu. Přípravek může vykazovat antidepresivní účinky a lze jej označit jako prima kamaráda při „dušičkovém“ počasí. Díky své jemnosti je vhodný také pro děti a jedince s citlivou pokožkou. Grapefruitový olej je známý silnými osvěžujícími účinky, díky nimž je oblíben u sportovců.
© 2021 PharmDr. Vendula Martinková | Lavendu s.r.o. – Reflexní terapie lymfatického systému
Pracujeme s cookies a osobními údaji, abychom vám mohli poskytovat online kurzy a vyhodnocovat návštěvnost webu. Některé cookies jsou k fungování stránek nezbytné, ale o některých můžete rozhodnout sami. Můžete je povolit všechny, jednotlivě vybrat nebo všechny odmítnout.